RLR07C4700GSS20
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C4700GSS20
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±2%
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Axial
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Composition :
Metal Film
Package / Case :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
470Ohms
Length :
7.62mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR07C4700GSS20
Vishay / Dale RLR07C4700GSS20
Through Hole 470Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,