RLR07C4122FSRE7
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C4122FSRE7
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 41.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
41.2kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C4122FSRE7
Vishay / Dale RLR07C4122FSRE7
Through Hole 41.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,