RLR07C40R2FRBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C40R2FRBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 40.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Power Rating :
250mW
Packaging :
Bulk
Length :
6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Failure Rate :
R (0.01%)
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
40.2Ohms
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
18 Weeks
Composition :
Metal Film
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RLR07C40R2FRBSL
Vishay / Dale RLR07C40R2FRBSL
40.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,