RLR07C4022FSBSL
Mfr.Part #
RLR07C4022FSBSL
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
250mW
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Packaging :
Bulk
Length :
6.35mm
Supplier Device Package :
Axial
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
40.2kOhms
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Datasheets
RLR07C4022FSBSL
Vishay / Dale RLR07C4022FSBSL
40.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,