RLR07C4022FPBSL
Mfr.Part #
RLR07C4022FPBSL
Description
RES 40.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Failure Rate :
P (0.1%)
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Published :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Resistance :
40.2kOhms
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Datasheets
RLR07C4022FPBSL
Vishay / Dale RLR07C4022FPBSL
40.2kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,