RLR07C4021FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C4021FSRE8
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
4.02kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Supplier Device Package :
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
7.62mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR07C4021FSRE8
Vishay / Dale RLR07C4021FSRE8
Through Hole 4.02kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,