RLR07C4020FSRE823
Mfr.Part #
RLR07C4020FSRE823
Description
RES 402 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
402Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Mount :
Through Hole
Length :
7.62mm
Package / Case :
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C4020FSRE823
Vishay / Dale RLR07C4020FSRE823
Through Hole 402Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,