RLR07C3900GRRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C3900GRRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 390 OHM 2% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Lead Free :
Contains Lead
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
390Ohms
Length :
7.62mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
2.29mm
Termination :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
2.29mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Package / Case :
Datasheets
RLR07C3900GRRE6
Vishay / Dale RLR07C3900GRRE6
Through Hole 390Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,