RLR07C36R5FSR36
Mfr.Part #
RLR07C36R5FSR36
Description
RES 36.5 OHM 1% 1/4W AXIAL
Width :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
36.5Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Supplier Device Package :
Axial
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
250mW
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR07C36R5FSR36
Vishay / Dale RLR07C36R5FSR36
Through Hole 36.5Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,