RLR07C3401FSRSL
Mfr.Part #
RLR07C3401FSRSL
Description
RES 3.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Resistance :
3.4kOhms
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
250mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Width :
2.29mm
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Failure Rate :
S (0.001%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C3401FSRSL
Vishay / Dale RLR07C3401FSRSL
Through Hole 3.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,