RLR07C3162FRRE6
Mfr.Part #
RLR07C3162FRRE6
Description
RES 31.6K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
31.6kOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
250mW
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Published :
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR07C3162FRRE6
Vishay / Dale RLR07C3162FRRE6
Through Hole 31.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,