RLR07C3160FRRE5
Mfr.Part #
RLR07C3160FRRE5
Description
RES 316 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
316Ohms
Length :
7.62mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C3160FRRE5
Vishay / Dale RLR07C3160FRRE5
Through Hole 316Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,