RLR07C3001GRBSL
Mfr.Part #
RLR07C3001GRBSL
Description
RES 3K OHM 2% 1/4W AXIAL
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Lead Free :
Contains Lead
Length :
6.35mm
Resistance :
3kOhms
Max Power Dissipation :
250mW
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C3001GRBSL
Vishay / Dale RLR07C3001GRBSL
3kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,