RLR07C2R55FMRSL
Mfr.Part #
RLR07C2R55FMRSL
Description
RES 2.55 OHM 1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Width :
2.29mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Tolerance :
±1%
Resistance :
2.55Ohms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Failure Rate :
M (1%)
Datasheets
RLR07C2R55FMRSL
Vishay / Dale RLR07C2R55FMRSL
2.55Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,