RLR07C2943FRRE5
Mfr.Part #
RLR07C2943FRRE5
Description
RES 294K OHM 1% 1/4W AXIAL
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Package / Case :
Resistance :
294kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
7.62mm
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RLR07C2943FRRE5
Vishay / Dale RLR07C2943FRRE5
Through Hole 294kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,