RLR07C2803FRR36
Mfr.Part #
RLR07C2803FRR36
Description
RES 280K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
2.29mm
Resistance :
280kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Power Rating :
250mW
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Lead Free :
Contains Lead
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Package / Case :
Factory Lead Time :
19 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Datasheets
RLR07C2803FRR36
Vishay / Dale RLR07C2803FRR36
Through Hole 280kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,