RLR07C2742FSRE823
Mfr.Part #
RLR07C2742FSRE823
Description
RES 27.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Max Operating Temperature :
150°C
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
7.62mm
Resistance :
27.4kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR07C2742FSRE823
Vishay / Dale RLR07C2742FSRE823
Through Hole 27.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,