RLR07C2741FRRE8
Mfr.Part #
RLR07C2741FRRE8
Description
RES 2.74K OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Length :
7.62mm
Resistance :
2.74kOhms
Datasheets
RLR07C2741FRRE8
Vishay / Dale RLR07C2741FRRE8
Through Hole 2.74kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,