RLR07C2702GMR36
Mfr.Part #
RLR07C2702GMR36
Description
RES 27K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Failure Rate :
M (1%)
Resistance :
27kOhms
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Axial
Max Power Dissipation :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Published :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C2702GMR36
Vishay / Dale RLR07C2702GMR36
Through Hole 27kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,