RLR07C2614FRRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C2614FRRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.61M OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
2.29mm
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Package / Case :
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Resistance :
2.61MOhms
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Power Rating :
250mW
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Factory Lead Time :
19 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Supplier Device Package :
Datasheets
RLR07C2614FRRE6
Vishay / Dale RLR07C2614FRRE6
Through Hole 2.61MOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,