RLR07C2553FSR36
Mfr.Part #
RLR07C2553FSR36
Description
RES 255K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Published :
Resistance :
255kOhms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Operating Temperature :
150°C
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Diameter :
2.29mm
Supplier Device Package :
Power Rating :
250mW
Datasheets
RLR07C2553FSR36
Vishay / Dale RLR07C2553FSR36
Through Hole 255kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,