RLR07C2430FSR3623
Mfr.Part #
RLR07C2430FSR3623
Description
RES 243 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
243Ohms
Axial
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Mount :
Through Hole
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
7.62mm
Radiation Hardening :
No
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C2430FSR3623
Vishay / Dale RLR07C2430FSR3623
Through Hole 243Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,