RLR07C2260FSR36
Mfr.Part #
RLR07C2260FSR36
Description
RES 226 OHM 1% 1/4W AXIAL
Length :
6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
226Ohms
Power Rating :
250mW
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C2260FSR36
Vishay / Dale RLR07C2260FSR36
Through Hole 226Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,