RLR07C2101FSR36
Mfr.Part #
RLR07C2101FSR36
Description
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Power Rating :
250mW
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.1kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
6.35mm
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Package / Case :
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RLR07C2101FSR36
Vishay / Dale RLR07C2101FSR36
Through Hole 2.1kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,