RLR07C20R0GMRE6
Mfr.Part #
RLR07C20R0GMRE6
Description
RES 20 OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
20Ohms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Power Dissipation :
250mW
Width :
2.29mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Radiation Hardening :
No
Length :
6.35mm
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Failure Rate :
M (1%)
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±2%
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR07C20R0GMRE6
Vishay / Dale RLR07C20R0GMRE6
Through Hole 20Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,