RLR07C2053FSRE6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C2053FSRE6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Free :
Contains Lead
Composition :
Metal Film
Power Rating :
250mW
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
S (0.001%)
Radiation Hardening :
No
Diameter :
2.29mm
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Factory Lead Time :
19 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Mount :
Through Hole
Width :
2.29mm
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Resistance :
205kOhms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR07C2053FSRE6
Vishay / Dale RLR07C2053FSRE6
Through Hole 205kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,