RLR07C2053FRRE8
Mfr.Part #
RLR07C2053FRRE8
Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Max Operating Temperature :
150°C
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
19 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Resistance :
205kOhms
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Not Applicable
Length :
7.62mm
Datasheets
RLR07C2053FRRE8
Vishay / Dale RLR07C2053FRRE8
Through Hole 205kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,