RLR07C2053FRRE6
Mfr.Part #
RLR07C2053FRRE6
Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tolerance :
±1%
Length :
6.35mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
205kOhms
Power Rating :
250mW
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
19 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Width :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C2053FRRE6
Vishay / Dale RLR07C2053FRRE6
Through Hole 205kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,