RLR07C2053FRR36
Mfr.Part #
RLR07C2053FRR36
Description
RES 205K OHM 1% 1/4W AXIAL
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Length :
6.35mm
Max Operating Temperature :
150°C
Resistance :
205kOhms
Factory Lead Time :
19 Weeks
Width :
2.29mm
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Failure Rate :
R (0.01%)
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power Rating :
250mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RLR07C2053FRR36
Vishay / Dale RLR07C2053FRR36
Through Hole 205kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,