RLR07C1R74FMBSL
Mfr.Part #
RLR07C1R74FMBSL
Description
RES 1.74 OHM 1% 1/4W AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
M (1%)
Lead Free :
Contains Lead
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Resistance :
1.74Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
150°C
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
250mW
Length :
6.35mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C1R74FMBSL
Vishay / Dale RLR07C1R74FMBSL
1.74Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,