RLR07C1R00FMRE6
Mfr.Part #
RLR07C1R00FMRE6
Description
RES 1 OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
1Ohms
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
150°C
Max Power Dissipation :
250mW
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
M (1%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Radiation Hardening :
No
Width :
2.29mm
Datasheets
RLR07C1R00FMRE6
Vishay / Dale RLR07C1R00FMRE6
Through Hole 1Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,