RLR07C18R2FPBSL
Mfr.Part #
RLR07C18R2FPBSL
Description
RES 18.2 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
250mW
Packaging :
Bulk
Width :
2.29mm
Non-RoHS Compliant
Published :
Power Rating :
250mW
Resistance :
18.2Ohms
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Length :
6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
P (0.1%)
Datasheets
RLR07C18R2FPBSL
Vishay / Dale RLR07C18R2FPBSL
18.2Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,