RLR07C1801GSRE623
Mfr.Part #
RLR07C1801GSRE623
Description
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Power Rating :
250mW
Lead Free :
Contains Lead
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Metal Film
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
7.62mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
Resistance :
1.8kOhms
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Published :
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR07C1801GSRE623
Vishay / Dale RLR07C1801GSRE623
Through Hole 1.8kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,