RLR07C1801FRR36
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1801FRR36
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Supplier Device Package :
Axial
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Composition :
Metal Film
Tolerance :
±1%
Width :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Number of Terminations :
2
Resistance :
1.8kOhms
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
6.35mm
Datasheets
RLR07C1801FRR36
Vishay / Dale RLR07C1801FRR36
1.8kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,