RLR07C1800GMRE5
Mfr.Part #
RLR07C1800GMRE5
Description
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Resistance :
180Ohms
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
7.62mm
Failure Rate :
M (1%)
Package / Case :
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Datasheets
RLR07C1800GMRE5
Vishay / Dale RLR07C1800GMRE5
Through Hole 180Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,