RLR07C1742FSRE8
Mfr.Part #
RLR07C1742FSRE8
Description
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Published :
Not Applicable
Mount :
Through Hole
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Resistance :
17.4kOhms
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Length :
7.62mm
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Datasheets
RLR07C1742FSRE8
Vishay / Dale RLR07C1742FSRE8
Through Hole 17.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,