RLR07C1742FRRE823
Mfr.Part #
RLR07C1742FRRE823
Description
RES 17.4K OHM 1% 1/4W AXIAL
Resistance :
17.4kOhms
Mount :
Through Hole
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Diameter :
2.29mm
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RLR07C1742FRRE823
Vishay / Dale RLR07C1742FRRE823
Through Hole 17.4kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,