RLR07C1741FSRSL23
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RLR07C1741FSRSL23
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.74K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.74kOhms
Supplier Device Package :
Axial
Package / Case :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Lead Free :
Contains Lead
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
250mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Datasheets
RLR07C1741FSRSL23
Vishay / Dale RLR07C1741FSRSL23
1.74kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,