RLR07C16R0GSRE7
Mfr.Part #
RLR07C16R0GSRE7
Description
RES 16 OHM 2% 1/4W AXIAL
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Composition :
Metal Film
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Resistance :
16Ohms
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR07C16R0GSRE7
Vishay / Dale RLR07C16R0GSRE7
Through Hole 16Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,