RLR07C16R0GSR36
Mfr.Part #
RLR07C16R0GSR36
Description
RES 16 OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
6.35mm
Power Rating :
250mW
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Military, Moisture Resistant, Weldable
Mount :
Through Hole
Composition :
Metal Film
Lead Free :
Contains Lead
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Non-RoHS Compliant
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Resistance :
16Ohms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Diameter :
2.29mm
Datasheets
RLR07C16R0GSR36
Vishay / Dale RLR07C16R0GSR36
Through Hole 16Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,