RLR07C1651FSRE723
Mfr.Part #
RLR07C1651FSRE723
Description
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
1.65kOhms
Failure Rate :
S (0.001%)
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RLR07C1651FSRE723
Vishay / Dale RLR07C1651FSRE723
Through Hole 1.65kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,