RLR07C1651FSR3623
Mfr.Part #
RLR07C1651FSR3623
Description
RES 1.65K OHM 1% 1/4W AXIAL
Tape and Reel (TR)
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Resistance :
1.65kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
7.62mm
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
RLR07C1651FSR3623
Vishay / Dale RLR07C1651FSR3623
Through Hole 1.65kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,