RLR07C1603GSB1423
Mfr.Part #
RLR07C1603GSB1423
Description
RES 160K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Power Rating :
250mW
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
7.62mm
Contact Plating :
Lead, Tin
2
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Min Operating Temperature :
-65°C
Width :
2.29mm
Resistance :
160kOhms
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Diameter :
2.29mm
Termination :
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Datasheets
RLR07C1603GSB1423
Vishay / Dale RLR07C1603GSB1423
Through Hole 160kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,