RLR07C1602GRRE723
Mfr.Part #
RLR07C1602GRRE723
Description
RES 16K OHM 2% 1/4W AXIAL
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
16kOhms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Not Applicable
Length :
7.62mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Datasheets
RLR07C1602GRRE723
Vishay / Dale RLR07C1602GRRE723
Through Hole 16kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,