RLR07C1601GSK36
Mfr.Part #
RLR07C1601GSK36
Description
RES 1.6K OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
1.6kOhms
Length :
7.62mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±2%
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Datasheets
RLR07C1601GSK36
Vishay / Dale RLR07C1601GSK36
Through Hole 1.6kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,