RLR07C1600GPBSL
Mfr.Part #
RLR07C1600GPBSL
Description
RES 160 OHM 2% 1/4W AXIAL
Resistance :
160 Ohms
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.250 L (2.29mm x 6.35mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Subcategory :
Wire and Cable Management
Features :
Failure Rate :
P (0.1%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Height - Seated (Max) :
Brand :
Essentra
Series :
Military, MIL-PRF-39017/01, RLR07
Other Names :
RLR07C1600GPBSL-MIL
Essentra
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±2%
Product Category :
Conduit Fittings and Accessories
Datasheets
RLR07C1600GPBSL
Vishay / Dale RLR07C1600GPBSL
160 Ohms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,