RLR07C1501GMB14
Mfr.Part #
RLR07C1501GMB14
Description
RES 1.5K OHM 2% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated DC :
250V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±2%
Failure Rate :
M (1%)
Published :
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Length :
6.35mm
Power Rating :
250mW
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Resistance :
1.5kOhms
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RLR07C1501GMB14
Vishay / Dale RLR07C1501GMB14
Through Hole 1.5kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,