RLR07C14R7FRRE5
Mfr.Part #
RLR07C14R7FRRE5
Description
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Military Standard :
MIL-PRF-39017
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
2.29mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
150°C
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
7.62mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
14.7Ohms
Datasheets
RLR07C14R7FRRE5
Vishay / Dale RLR07C14R7FRRE5
Through Hole 14.7Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,