RLR07C14R0FSRE5
Mfr.Part #
RLR07C14R0FSRE5
Description
RES 14 OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.250L 2.29mmx6.35mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Length :
7.62mm
Military Standard :
MIL-PRF-39017
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Lead, Tin
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Terminations :
2
Max Operating Temperature :
150°C
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Resistance :
14Ohms
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RLR07C14R0FSRE5
Vishay / Dale RLR07C14R0FSRE5
Through Hole 14Ohms, 0.25W 1/4W, Metal Film,