RLR07C1404FSRSL
Mfr.Part #
RLR07C1404FSRSL
Description
RES 1.4M OHM 1% 1/4W AXIAL
Through Hole Resistors
For Use With :
Plugs
Failure Rate :
S (0.001%)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height - Seated (Max) :
Other Names :
RLR07C1404FSRSL-MIL
Product Type :
Circular MIL Spec Tools, Hardware and Accessories
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C
Product :
Accessories
Metal Film
Plating :
Black Zinc Nickel
Type :
Dust Cap
Features :
Military, Moisture Resistant, Weldable
Resistance :
1.4 MOhms
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.250 L (2.29mm x 6.35mm)
Product Category :
Amphenol
Brand :
Amphenol Pcd
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Tolerance :
±1%
Subcategory :
Circular Connectors
Datasheets
RLR07C1404FSRSL
Vishay / Dale RLR07C1404FSRSL
1.4 MOhms, 0.25W, 1/4W, Metal Film,